Опубліковувач

Program „Szansa dla kobiet”

Uzasadnienie realizacji programu
Zmiany na rynku pracy wynikające z COVID-19 okazały się niekorzystne szczególnie dla kobiet, które poszukują zatrudnienia.  W 2020 roku na lokalnym rynku pracy dominowały oferty na stanowiska robotnicze kierowane głównie do mężczyzn, natomiast zdecydowanie mniej było ofert dostosowanych do potrzeb i możliwości kobiet. Ponadto kobietom trudniej jest wejść lub powrócić na rynek pracy, gdyż często postrzegane są przez pryzmat „matki", dla której priorytetem będzie opieka nad dzieckiem, a nie obowiązki zawodowe. Decyzja o powrocie do pracy wywołuje często stres, obawę przed odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, sprostaniu wymogom kwalifikacyjnym stawianym  przez pracodawców. Dlatego celowym jest objęcie wsparciem właśnie tej grupy naszych klientów. Pobudzenie wśród uczestniczek motywacji do aktywnego poszukiwania zatrudnienia, zapoznanie z rynkiem pracy, metodami poszukiwania pracy, lepsze rozpoznanie swoich umiejętności zawodowych oraz przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą wpłynie na poprawę sytuacji zawodowej kobiet.

Głównym celem programu jest aktywizacja zawodowa kobiet w wieku powyżej 30 roku życia, które pozostają bez zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy.
 
Dodatkowe założenia programu
  • co najmniej 20% uczestniczek to kobiety z orzeczoną niepełnosprawnością
  • co najmniej 50% uczestniczek pozostaje bez zatrudnienia minimum 6 miesięcy
Termin realizacji:  1.02.2021 do  31.12.2022 r.
Grupa docelowa: planowany udział 100 kobiet  w wieku powyżej 30 roku życia
 
Harmonogram działań: 
I etap   II - VII  2021 rekrutacja uczestniczek do programu, rozpoznanie potrzeb i barier na rynku pracy będących przeszkodą w uzyskaniu zatrudnienia
II etap IV - XII 2021 aktywizacja zawodowa uczestniczek programu: udzielanie indywidualnych porad i informacji zawodowych, ustalanie planów działań, sposobów pokonywania barier na rynku pracy, szukanie kreatywnych rozwiązań osiągania sukcesów zawodowych, współpraca z doradcami klienta, korzystanie z form wsparcia realizowanych przez Urząd oraz inne Instytucje i Organizacje.
III etap   I 2022 - XII 2022 analiza przyczyn braku sukcesów na rynku pracy, pomoc w szukaniu nowych rozwiązań.
 
Działania do realizacji w ramach programu
  1. Objęcie indywidualnym poradnictwem zawodowym wszystkich uczestniczek programu – analiza sytuacji, postępów, modyfikacja planów działania
  2. Przeprowadzenie online grupowych informacji zawodowych (GIZ) - przekazanie wiedzy o formach aktywizacji oraz zasadach wsparcia stosowanych przez Urząd, sytuacji na lokalnym rynku pracy  w celu zwiększenia motywacji uczestniczek do bycia aktywnymi
  3. Przeprowadzenie warsztatów online „Poszukiwanie pracy przez Internet" dla uczestniczek które posiadają niskie kompetencje informatyczne, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w tym zakresie, w celu zwiększenia skuteczności poszukiwania pracy przez Internet.
  4. Przeprowadzenie warsztatów online „Profesjonale CV" oraz udzielanie indywidualnych konsultacji w celu opracowania lub modyfikacji przez uczestniczki CV.
  5. Poznanie nowoczesnych metod przydatnych na rynku pracy - wykorzystanie Systemu Video CV w poszukiwaniu pracy. Pomoc w przygotowaniu profesjonalnej autoprezentacji zawodowej.
  6. Określanie własnych zainteresowań i predyspozycji zawodowych poprzez wykonywanie testów zainteresowań zawodowych dla uczestniczek mających trudności z określeniem własnych planów zawodowych lub zainteresowanych uzupełnieniem bądź uzyskaniem nowych kwalifikacji zawodowych.
  7. Pomoc w rozpoznaniu cech przedsiębiorczych oraz motywacji do założenia własnej działalności gospodarczej. Zapoznanie z zasadami przyznawania dotacji na założenie własnej firmy oraz innymi formami pomocy realizowanymi przez Urząd, Tarnowskie Centrum Przedsiębiorczości, inne organizacje.
  8. Pomoc w ustalenie priorytetów życiowych klientki w celu lepszego funkcjonowania zawodowego.
  9. Diagnoza głównych barier powodujących trudności z powrotem na rynek pracy oraz ustalenie sposobów ich pokonania.
  10. Pomoc w poznaniu i doborze form pomocy m.in. ze środków funduszu pracy, EFS zarówno w Urzędzie jak i w innych instytucjach adekwatnie do sytuacji uczestniczki
Zamierzone efekty programu:
  • Objęcie 100% uczestniczek pomocą doradcy zawodowego w czasie realizacji programu – udzielenie porad i informacji zawodowych adekwatnie do indywidualnych potrzeb osoby.
  • Zwiększenie poziomu wiedzy uczestniczek z zakresu wykorzystania Internetu w poszukiwania pracy, przeprowadzenie warsztatów „Poszukiwanie pracy przez Internet" - udział 20% uczestniczek
  • Pomoc uczestniczkom w przygotowaniu CV m.in.: przeprowadzenie warsztatów „Profesjonale CV  oraz indywidualne wsparcie w opracowaniu lub modyfikacji CV - 30 % uczestniczek
Zaktywizowanie 50% uczestniczek programu poprzez: podjęciu pracy, założenie własnej działalności gospodarczej, odbycie stażu, udział w pracach społecznie użytecznych, udział w szkoleniu, podjęcie nauki.

Program został opracowany  i jest realizowany przez doradców zawodowych zatrudnionych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie
 
Działania zrealizowane w 2021 roku
W okresie luty - lipiec 2021 roku do programu przystąpiło 97 kobiet. Każda z uczestniczek została objęta działaniami w zakresie  poradnictwa zawodowego: indywidualną poradą i  informacją zawodową - szczególnie w zakresie pomocy w ustaleniu priorytetów życiowych, diagnozy głównych ograniczeń  powodujących trudności w powrocie na rynek pracy oraz ustalenie sposobów ich pokonania, poznania form aktywizacji realizowanych przez Urząd, nowoczesnych technologii w poszukiwaniu pracy, aplikacji przydatnych w poszukiwaniu zatrudnienia.
 
W wyniku realizacji programu 37% uczestniczek zostało zaktywizowanych podejmując pracę, staż lub podnosząc kwalifikacje: 24 kobiety podjęło zatrudnienie, 6 uczestniczyło w stażu a 6 wzięło udział w szkoleniu.
 
W 2022 roku w ramach programu wsparciem zostanie objęta grupa kolejnych 50 bezrobotnych  kobiet.

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display