Опубліковувач

Projekt „Prace interwencyjne - AKTYWNIE W PRZYSZŁOŚĆ”



W latach 2021 – 2023, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie realizował projekt „Prace interwencyjne – AKTYWNIE W PRZYSZŁOŚĆ", który był wdrażany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Aktywizacja zawodowa, Typ projektu A. Kompleksowe programy na rzecz aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Okres realizacji projektu: 01.07.2021 r. – 30.06.2023 r.
Wartość projektu: 1 586 400,00 PLN, w tym współfinansowanie UE: 1 348 440,00 PLN.
 
Celem projektu było zwiększenie poziomu zatrudnienia 140 osób w wieku 30 lat i więcej, pozostających bez pracy w powiecie tarnowskim i m. Tarnowie, zarejestrowanych jako bezrobotne w PUP w Tarnowie, należących co najmniej do jednej z poniższych grup:
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o niskich kwalifikacjach,
  • kobiety.
 Uczestnicy projektu zostali objęci następującymi formami wsparcia:
  • kompleksowe i indywidualne poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej oraz opracowane lub zmodyfikowane IPD;
  • pośrednictwo pracy w zakresie wyboru oferty pracy zgodnie z kwalifikacjami i kompetencjami;
  • prace interwencyjne w celu nabycia lub uzupełnienia doświadczenia zawodowego, nabycia praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, zdobycia nowych kwalifikacji oraz stworzenia szansy na trwałe zatrudnienie.
Na każdym etapie wdrażania projektu, realizowana była zasada równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Te zasady były realizowane poprzez równy dostęp do informacji o rekrutacji i realizacji projektu, zapewniony poprzez, m.in.: stronę internetową Urzędu spełniającą standard WCAG 2.1.; możliwość korzystania z usług Urzędu przez osoby z niepełnosprawnościami z dysfunkcją narządu słuchu, mowy przy pomocy wyznaczonych pracowników posługujących się językiem migowym oraz przy pomocy pętli indukcyjnej; pomoc i wydłużony czas obsługi przy wypełnianiu formularza rekrutacyjnego osobom z dysfunkcjami psychicznymi, neurologicznymi i wzroku. Ponadto pomieszczenia budynku Urzędu były dostosowane architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, tj. dostosowany podjazd, miejsce parkingowe blisko wejścia i na tym samym poziomie, automatyczne drzwi przesuwne, odpowiedniej szerokości drzwi wewnętrzne, toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością (m.in. wejście bezpośrednio z korytarza, szerokie drzwi, odpowiednia powierzchnia, uchwyty), kompleksowa obsługa osób z niepełnosprawnościami odbywała się na parterze. Osoby z niepełnosprawnością mogły zgłaszać specjalne potrzeby związane z uczestnictwem w projekcie u doradcy klienta.
 
Projekt był realizowany zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
 
Realizując projekt, Beneficjent zapewnił możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego, realizowanych w ramach osi 9 RPO WM oraz współpracował i wymieniał informację z Beneficjentami projektów realizowanych w ramach Poddziałania 9.1.1 oraz 9.1.2 RPO WM działającym na obszarze gminy/powiatu, w którym planowana była realizacja projektu.
 
W projekcie była uwzględniona specyfika wewnątrzregionalna, w tym inteligentne specjalizacje regionu lub zawody nadwyżkowe i deficytowe, przy wykorzystaniu aktualnych na dzień udzielenia wsparcia lokalnych, regionalnych badań rynku pracy.

Efektywność zatrudnieniowa w projekcie wyniosła 98,35%. W ramach projektu zostało zrekrutowanych 143 osoby (w tym 95 kobiet), którzy skorzystali z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz z prac interwencyjnych.
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display