Публикатор

ZUS - przepisy

Ulgi na start

Na czym polega „ulga na start" i kto z niej może skorzystać

  • Jeśli podejmiesz działalność  po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
  • nie będziesz jej wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywałeś w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy  czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności,

będziesz mógł skorzystać z „ulgi na start". Uprawnienie to polega na zwolnieniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Z „ulgi na start" będziesz mógł skorzystać także jako wspólnik spółki cywilnej.

Ważne! Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tyko Ciebie jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W okresie „ulgi na start" ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z Tobą współpracujące oraz zatrudnieni przez Ciebie pracownicy czy zleceniobiorcy.

Jak obliczać okres 6 miesięcy „ulgi na start"
„Ulga na start" może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj.

Ważne! „ulga na start" nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie, w którym skorzystasz z „ulgi na start" ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie obowiązkowe, o ile nie zawiesisz wykonywania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będziesz podlegał temu ubezpieczeniu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności
do dnia jej zaprzestania, z wyjątkiem okresu zawieszenia działalności. Ponieważ ulga nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mógł zgłosić także członków swojej rodziny.

Kiedy skończy się okres 6 miesięcy
Po upłynie 6 miesięcy ulgi na start, przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacał składki
od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Podobnie, gdy zrezygnujesz z „ulgi na start" przed upływem 6 miesięcy.

Co jeszcze wprowadza „Konstytucja biznesu"
Przepisy „Konstytucji biznesu" przewidują zwolnienie z obowiązku rejestracji osoby prowadzącej działalność, jeżeli przychód z niej należny w żadnym miesiącu nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będzie ona dotyczyć m.in. drobnej działalności zarobkowej, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Taka działalność nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji. Dodatkowo osoba ją prowadząca nie może w okresie ostatnich 60 miesięcy wykonywać działalności gospodarczej. Działalność „nierejestrowana" nie może być stosowana  do działalności wykonywanej w ramach spółki cywilnej.

Po przekroczeniu w danym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia, działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie, a prowadzący  będzie musiał się  zarejestrować.

Wykonujący działalność nieewidencjonowaną nie będą podlegali ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy w zakresie zasad i warunków wykonywania „działalności nieewidencjonowanej".

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.


Platforma Usług Elektronicznych ZUS - e-zwolnienie

Przedsiębiorco chcesz zobaczyć e-zwolnienie swojego pracownika – załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Od 1 lipca 2018 r. już tylko elektroniczne e-ZLA. Lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Pacjent nie będzie musiał także dostarczać zwolnienia pracodawcy. E-zwolnienie przesłane zostanie na profil płatnika i do systemu ZUS.

Przypomnijmy - aby pracodawca mógł otrzymać e-ZLA swojego pracownika warunkiem jest założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 stycznia 2016 r. wszyscy przedsiębiorcy zatrudniajacy powyżej pięciu  pracowników  powinni już swój profil posiadać. Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej.

Lekarz wystawiający pracownikowi e-ZLA wysyła zwolnienie do ZUS drogą elektroniczną. Jeśli pracodawca posiada profil na PUE będzie miał wgląd w e-ZLA swojego pracownika. Jeżeli nie będzie miał założonego profilu nie będzie można tego zwolnienia przesłać elektronicznie do firmy. Pracownik musi wydruk zwolnienia dostarczyć do pracodawcy – ten zaś musi poinformować swoich pracowników na piśmie, że każdorazowo wydruk e-ZLA od lekarza muszą mu doręczyć.

Przypomnijmy - możliwości założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS!

  • Wejdź na stronę  www.zus.pl, wybierz opcję „Zarejestruj się"
  • Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz
  • Musisz potwierdzić swoja tożsamość

 masz trzy możliwości:

  • Osobiście w najbliższej placówce ZUS
  • Za pomocą profilu zaufanego ePUAP
  • Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)

Przedsiębiorco - jeśli założysz konto na PUE masz 7 dni od jego utworzenia na pisemnie powiadomienie swoich pracowników o tym, że nie muszą doręczać wydruku e-ZLA.
To duże udogodnienie dla ciebie i twoich pracowników.

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce


Doradcy płatnika – wystartowała nowa usługa dla Klientów ZUS

Prowadzisz działalność gospodarczą? Opłacasz składki – chcesz wiedzieć jaki jest stan rozliczeń na twoim koncie w ZUS? Pomoże ci w tym doradca płatnika składek.
Od 1 lutego w każdej placówce ZUS wystartowała nowa usługa – przedsiębiorcom będzie pomagało 732 doradców.

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady w opłacaniu składek. Zniknęły stare numery rachunków, nie robimy trzech czy czterech wpłat tylko jedną.  Jeden przelew do ZUS to uproszczenie dla płatników. Zmianie też uległy zasady księgowania wpłat. Obecnie wpłata w pierwszej kolejności pokrywa najstarsze zaległości - o ile takie są na koncie.

W Oddziale ZUS w Tarnowie oraz  Inspektoracie w Bochni przyjmuje po dwóch doradców płatnika. Zostali wybrani spośród pracowników ZUS. Będą podpowiadać przedsiębiorcom w temacie ubezpieczeń i składek, odpowiedzą na wszystkie pytania  związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jakie są zadania doradcy? Przedsiębiorco przeczytaj -wyjaśniam poniżej

  • sprawdzi twój numer rachunku składkowego (NRS), na który powinieneś opłacać składki,
  • poinformuje cię  o zasadach opłacania składek  oraz rozliczaniu wpłat,
  • wyjaśni jakie informacje zobaczysz  na swoim profilu na portalu PUE ZUS,
  • wyjaśni wątpliwości na temat sporządzania i wysyłania dokumentów w Programie Płatnik
  • założy ci konto na Platformie Usług Elektronicznych  ZUS
  • odpowie na pytania dotyczące rejestracji działalności gospodarczej, zasad zgłaszania do ubezpieczeń, wysokości składek, zasad wypełniania i korygowania dokumentów,
  • poinformuje co możesz zrobić, jeśli masz zaległości w opłacaniu składek,

Z usług doradcy płatnika składek możesz skorzystać w każdej placówce ZUS. Na ekranie biletomatu   w sali obsługi klienta wybierz Składki/Ubezpieczenia", a następnie „Doradca płatnika".

Jeśli masz konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), możesz przez internet zarezerwować wizytę u doradcy płatnika składek. Nie musisz wtedy czekać w sali obsługi na swoją kolejność.  Więcej informacji na stronie www.zus.pl

Bożena Bielawska
p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce


Przedsiębiorco – wszystkie informacje na stronie  internetowej ZUS!

Na stronie internetowej www.zus.pl jest dostępna instrukcja, jak krok po kroku wypełnić przelew do ZUS oraz broszura „Proste płatności z ZUS", w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać można także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące „e-Składki" http://www.zus.pl/eskladkalink otworzy się w nowym oknie.

O co pytają  przedsiębiorcy

Jak wpłacić składki do ZUS w styczniu 2018 r.?
Składki wpłacisz za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd.  Przed pierwszą wpłatą dokładnie wpisz numer swojego indywidualnego konta aby ZUS poprawnie dokonał księgowania.

Jak zapłacić składki bieżące mając zaległości w ZUS?
Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek. 

Jak ZUS zaksięguje składki, skoro robię jedną wpłatę?
Inne są zasady  rozliczania wpłat od stycznia 2018 r. Na przelewie nie wpisujesz ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego zaksięgujemy zgodnie z deklaracja rozliczeniową DRA: na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ewentualny Fundusz Emerytur Pomostowych. Wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

A co z  ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne?
Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to  skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje  o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń.
W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń przyjmujący w placówkach ZUS.

Krok po kroku jak masz wypełnić przelew
1.
W pole nazwa odbiorcy – wpisz ZUS 
2. W pole rachunek odbiorcy - wpisz swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego
3. W pole kwota – wpisz kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA:
4. W pole nazwa zleceniodawcy - wpisz imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą
5. W pole tytułem – wpisz słowo „składki". Jeśli spłacasz należności na podstawie decyzji z ZUS  to wpisz także „numer decyzji" 

Do 8 stycznia br. w Małopolsce przelewy na nowe konto zrobiło 11 909 tyś. płatników z czego;
ZUS Oddział w Krakowie 6 300 płatników
ZUS Oddział w Nowym Sączu 2 662
ZUS Oddział w Chrzanowie  1 653
ZUS Oddział w Tarnowie 1 294

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

Kraków, 9.01.2018 r.


Przedsiębiorco masz dług w ZUS -  zgłoś się do doradcy ds. ulg i umorzeń

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki jedną wpłatą. Wpłata zostanie podzielona na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia, na podstawie składek za ostatni miesiąc, wpisanych w deklaracji  rozliczeniowej. Przedsiębiorcy, którzy zachorują a mają zaległości  w ZUS mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego. Tarnowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już wysyła pisma do płatników.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego.

Aby korzystać  ze świadczeń krótkoterminowych w przyszłym roku należy jak najszybciej uregulować zadłużenie  oraz terminowo regulować bieżące składki. Jeśli jednak jednorazowa spłata zadłużenia przekracza możliwości płatników Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje dogodną  formę spłaty. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń.  Doradca przedstawi najdogodniejsze formy spłaty długu i  dostosuje je do indywidualnej sytuacji płatnika. Pomoże w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnemu. Jeżeli do końca grudnia 2017 r. płatnik nie dostanie z ZUS informacji o numerze rachunku składkowego, należy skontaktować się z najbliższa placówką ZUS  bądź z Centrum Obsługi telefonicznej pod numerem tel. 22 560 16 00


E-Składka – jeden przelew na własny rachunek w ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.

Informację o numerze tego rachunku płatnik składek dostanie z ZUS listem poleconym w czwartym kwartale 2017 r. Oczywiście list dotrze do płatnika, gdy ZUS zna jego aktualny adres. Jeśli nie zgłosił zmiany danych, powinien to zrobić jak najszybciej.

Ważne!
Jeśli płatnik do końca grudnia 2017 r. nie otrzyma informacji o numerze rachunku składkowego albo zgubi list, powinien zgłosić się do ZUS albo zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki, bez względu na okres którego dotyczą, należy wpłacać na indywidualny numer rachunku składkowego. Jeśli płatnik nie będzie znał swojego numeru rachunku składkowego, nie opłaci w 2018 r. składek. Dotychczasowe rachunki będą zamknięte.

Szybciej i taniej
W 2018 r. płatnik jednym przelewem opłaci składki na:

  • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Oznacza to, że zamiast trzech albo czterech przelewów będzie wypełniał tylko jeden. Poniesie też niższe koszty. Uniknie także popełnienia wielu błędów, bo nie będzie podawał w przelewie, tak jak obecnie, danych identyfikacyjnych, m.in. NIP, numeru REGON czy PESEL, a także okresu i typu wpłaty.

Natychmiastowe rozliczenie
Dzięki temu, że płatnik będzie miał swój numer rachunku składkowego, ZUS od razu zaksięguje wpłaty na jego koncie. Będą one automatycznie powiązane z jego kontem (kontem płatnika składek).

Proporcjonalny podział
Płatnik nie będzie podawał w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na postawie składek za ostatni miesiąc, które płatnik wpisał do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS, jeśli płatnik był zwolniony z jej przekazywania.

Ważne!
Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę.

Długi a ubezpieczenie chorobowe
Płatnik, który ma długi składkowe, nie będzie mógł w 2018 r. opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), aby korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego).
Jego wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Poza tym wpłata będzie rozdzielona proporcjonalnie na wszystkie składki.
Jeśli przedsiębiorca nie może spłacić całego zadłużenia a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to powinien skorzystać z układu ratalnego. Gdy go podpisze, ZUS rozliczy jego wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni mu objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale Zakładu. Płatnik, który podpisze układ ratalny, będzie spłacał raty na indywidualny numer rachunku składkowego odrębnym przelewem (w terminie wyznaczonym dla kolejnych rat). Będzie mógł również opłacić ratę i bieżącą składkę jedną wpłatą, jeśli zrobi to przed terminem wyznaczonym dla obu tych należności.

Więcej informacji o e-Składce znajduje się na stronie www.zus.pl/eskladka


Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display