Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe

Kwestie wspierania osób tracących pracę w ramach zwolnień grupowych określone zostały w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969).

Zgodnie z art. 8 w/w ustawy pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników gwarantuje minimalną wysokość odprawy, natomiast w przepisach wewnątrzzakładowych (np. regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy, porozumienie zbiorowe) może być przewidziana wyższa wysokość odprawy.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Zwolnienia grupowe

Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, dotyczące w szczególności:

  • pośrednictwa pracy,
  • poradnictwa zawodowego,
  • szkoleń,
  • pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie funkcjonuje  Zespół ds. Zapobiegania Negatywnym Skutkom Zwolnień Grupowych.

Celem tego Zespołu jest pomoc osobom, wobec których  planuje się zwolnienia lub będącym w okresie wypowiedzenia, w odnalezieniu się na rynku pracy.

Pomoc jest świadczona w formie spotkań informacyjno-konsultacyjnych odbywających się w siedzibie zakładu pracy lub tutejszego Urzędu. Podczas spotkań zwalniani pracownicy informowani są o możliwościach aktywizacji zawodowej oraz dostępnych usługach i instrumentach rynku pracy. Pomoc zwalnianym pracownikom świadczą również doradcy zawodowi w ramach indywidualnych konsultacji.

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie współpracuje również z Firmami świadczącymi usługi outplacementowe,  polegające na udzielaniu pomocy pracodawcom  zwalniającym pracowników zarówno w zakresie przeprowadzenia samego procesu zwolnień, jak i wsparcia dla zwalnianych.

Głównym celem outplacementu jest złagodzenie skutków, jakie niosą ze sobą zwolnienia, zarówno dla pracowników jak i dla całej firmy. Programy outplacementowe mają na celu  pomoc osobom, które utraciły pracę przejść przez trudny okres, przygotować się do ponownego wejścia na rynek pracy, zaplanować dalsze kroki i pomóc w znalezieniu nowego zatrudnienia. Celem współpracy w tym zakresie jest również promocja programów outplacementowych współfinansowanych ze środków EFS w województwie małopolskim.

W razie pytań prosimy o kontakt:
Imię i nazwisko Numer pokoju Telefon Adres e-mail
Agnieszka Marta 2 (parter) 14 688-23-56 up@up.tarnow.pl
Barbara Borowicz 9 (parter) 14 688-23-52 up@up.tarnow.pl

Menu Display